HABERLER

HABERLERDE ARA

ÖZEL GÜNE BAYRAKLI'DA ANLAMLI ETKİNLİK

22.3.2018 09:52:55
ÖZEL GÜNE BAYRAKLI'DA ANLAMLI ETKİNLİK

Onlar her şeyin farkında ya siz?

 

Dünya down sendromu farkındalık günü kapsamında Bayraklı'da düzenlenen etkinlikte  sahne alan down sendromlu bireyler gösterileriyle beğeni topladı. Bayraklı Belediyesi Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştirilen organizasyon renkli görüntülere sahne oldu. Yoğun katılımla gerçekleşen etkinlikte şarkılar söylendi, danslar edildi, ritim ve akrobasi gösterileri sunuldu.


Bayraklı Belediyesi, Ulusal Down Sendromu Derneği iş birliğiyle özel günde anlamlı bir etkinliğe daha imza attı. İzmir'in birçok ilçesinden Bayraklı'ya gelen down sendromlu bireyler ve aileleri 'Dünya down sendromu farkındalık günü' dolayısıyla hazırlanan etkinlikle eğlenceli bir gün geçirmenin keyfini yaşadı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlikte sahneye ilk olarak tamamını down sendromluların oluşturduğu 'Bayraklı Belediyesi +1 tiyatro grubu' çıktı. Gösterileriyle beğeni toplayan ekibin yerini ise ritim grubu aldı. Hazırlanan gösteride salonu dolduran vatandaşlarla birlikte hep bir ağızdan şarkılar söylendi. İzmir marşına ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak, coşkuyla eşlik eden vatandaşlar çocukları uzun süre alkışladı. Down sendromlular zeybek ve roman havası oyunlarıyla da renkli görüntüler oluşturdu. Akrobasi ekibinin gösterisi ilgiyle izlenirken halk oyunları ekibi de performanslarıyla beğeni kazandı. El ve yüz boyama, balondan figürler yapma gibi etkinlere de katılan down sendromlu gençlerin mutluluğu yüzlerinden okundu.

 

ONLARA İMKAN VERİN


Türkiye genelinde yaklaşık 100 bin civarında down sendromlu birey olduğuna dikkat çekerek, her zaman onların yanında olmayı amaçladıklarını ifade eden Ulusal Down Sendromu Derneği Başkanı Şevket Cihan, "Büyük projelere imza atarak çocuklarımız için daha güzel yarınlar oluşturmaktı hedeflerimiz. Biz bu derneği down sendromlu bireylerin yaşamın her alanında eşit haklara sahip olması, aileler ve toplumun bilinçlendirilmesi, toplumun engelli algısını değiştirmek için projeler oluşturmak, farkındalık etkinlikleri yapmak için kurduk. Hedeflerimizin birçoğuna da ulaştık. Yeterli imkanlar sunulduğunda down Sendromlu gençlerimizin de biziler gibi başarabildiklerine ve tam bağımsız hayata geçebileceklerine inancımız tamdır. Bu konuda bizden desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Bayraklı Belediye Başkanı Sayın Hasan Karabağ ve emeği geçen herkese teşekkür ederim.

 

HİÇBİR FARKIMIZ YOK
 

Down sendromunu bir engel olarak görmediğini her platformda dile getiren Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, “Bizim onlardan, hiçbir farkımız yok. Onlar her şeyin farkında. Her konuda imkanlarımız dahilinde, elimizden geldiğince destek vermeye ve onları mutlu etmeye devam edeceğiz. Onların mutluluğu, bizim mutluluğumuz" dedi.