Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

HABERLER < Geri
BAYRAKLI BELEDİYESİ'NDEN KENTSEL DÖNÜŞÜM ATAĞI


BAYRAKLI BELEDİYESİ'NDEN KENTSEL DÖNÜŞÜM ATAĞI


Göreve ilk geldiği günden bu yana Bayraklının gecekondulardan kurtuluşunun Kentsel Dönüşümden geçtiğini dile getiren Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, yeni bir kentsel dönüşümün ilk adımını attı. Onur Mahallesi sınırlarında yaşayan Körfez Evleri'nin alt tarafında bulunan 81 bina ile birlikte Nafız Gürman Mahalleleri'ndeki 94 kaçak yapının taşınması için yeni proje geliştiren Bayraklı Belediyesi Onur ve Nafiz Gürman Mahallelerinde hazine arazisi üzerinde gecekondu yapan vatandaşların taşınması için çalışma başlattı. Yapılacak projede 175 mülk sahibinin sağlıklı konutlara taşınması hedefleniyor.

Proje'ye onay verildi
Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Meclisten gelen onay ile çalışmalarını hızlandırdı. Başkan Karabağ, "175 gecekonduyu yıkarak hak sahiplerini yeni yapılacak alana taşıyacağız. Belediye ekipleri arazi üzerinde bulunan binaların enkaz bedellerini tespit ederek yeni yapılacak binalar için peşinat sayılarak fiyattan düşülecek" dedi.

Kentsel Dönüşümde üç farklı yer
Bölgeden taşınması planlanan vatandaşlar için üç farklı yerin gündeme geldiğini belirten Başkan Karabağ, Bayraklı Belediyesinin dönüşüm yapılacak Onur, Yamanlar ve Nafız Gürman Mahallelerinde arazilerin olduğunu söyledi. Üç bölgede yaklaşık 200 binanın kaldırılacağını anlatan Karabağ, hak sahiplerinin Dünya Barış Anıtı'nın alt tarafında yapılacak konutlara taşınacağını dile getirdi. Karabağ, "İmar planlarına göre gecekonduda yaşayan vatandaşlarımız işgalci olarak gözüküyor. Bunu artık düzeltmemiz gerekiyor. Öncelikle burada oturan vatandaşlarımızın mülkiyet sorunu ortadan kalkacak. Oturduğu evlerin bedeli peşinat olarak kabul edilecek. Daha sonraki para ise taksitlendirilecek. Vatandaşların boşalttığı alanlar kamuya kalacak ve imar plan koşullarına göre yeşil alan olarak düzenlenecek. Büyükşehir Belediye Başkanımızla da bu konuyu konuştuk. Gerekli değişiklikleri yaparak, Bayraklı yaşayanlarının yerinde kalacağı ve çağdaş konutlara kavuşturulacağı bir dönüşüm planlıyoruz" diye konuştu.